kontakt
zemljevid
katalogi
facebook

Varnost motorističnih čelad

Že kot kolesarji se soočamo z izbiro in nošenjem čelade. Namen je sicer enak, pa vendar, motoristična čelada je nekoliko drugačna, naprednejša, dražja. Seveda nudi zaščito za višje hitrost, večje trke, poleg zaščite pa nudi tudi udobje za hitre in dolge vožnje, vam omogoča vožnjo v močnem soncu in so primerne tako za hladne kot vroče poletne dni. Poglejmo si nekaj informacij o varnosti čelad.

 

Certificiranje čelad, standardi in testiranja

Motoristična čelade ustrezajo različnim standardom, ki postavljajo različne zahteve in metode testiranja čelade. Obstajajo naslednji cerfifikati:

DOT FMVSS 218 – DOT standard, ki ga določi oddelek za transport ZDA in se šteje za osnovni varnostni standard čelad. Preverjajo zapenjalni sistem, vidno polje, odpornost proti predrtju in celo oznake in ima malo prostora za napake. FMVSS žal ne testira DOT, ampak neodvisna podjetja, ki naključno testirajo čelade z idejo, da najdejo slabe primerke. To naj bi proizvajalcem čelad dalo vedeti, da morajo biti pošteni.

ECE 22.05 – ECE standard, ki ga določi evropska ekonomska komisija in je strožji kot ameriški DOT, saj se bolj ozira na trpežnost lupine in testira vsak model čelade. Za razliko od DOT-a in SNELL-a upošteva udarce manjših sil, saj so hitrosti motorističnih nesreč v EU precej nižje kot v ZDA. Testi potekajo na istem mestu, kaj lahko pusti "varnosto luknjo" proizvajalcem, če ugotovijo sistem testiranja.

SNELL M2015 - standard, ki ga določi fundacija Snell Memorial in je poznan kot zlati standard za varnost čelad. Uporabljajo najbolj agresiven profil nakovala, na katerem testiranjo čelade, in zahtevajo zelo nizko maksimalno prenešeno "energijo" 275g po dveh udarcih. SNELL testiranje je dizajnirano za varnostne zahteve dirkalnih stez in dodatno testirane za stabilnost in enostavnost odstranitve v primeru v sili. SNELL ima za razliko od drugih visok nadzor tehnika, ki testira čelade. Ta testira najšibkejšo točko na čeladi (na primer tečaj vizirja ipd.). Kritika SNELL standarda je, da je "prestrog"

 

Poleg teh standardov čelade testira tudi SHARP po njihovi varnostni shemi, ki gre preko pass/fail testov, saj testira udarce različnih sil na različna mesta. SHARP testira samo čelade z opravljenim ECE certifikatom. Njihov namen je svetovanje pri izbiri čelade in jih ocenjujejo z zvezdicami. Kritika SHARP testov je, da poenostavlja nekaj tako kompleksnega, kot je čelada.

 

Pri izbiri čelade pa ni pomemben samo certifikat, ampak tudi prileganje, udobje, enostavnost uporabe, funkcionalnost, teža, itd.

 

Najbolj pomembno pri izbiri čelade je, da se vam prilega, saj vam DOT certificirana čelada, ki se vam prilega, nudi več varnosti, kot SNELL certificirana čelada, ki vam je prevelika. Za izbiro in nasvet pri izbiri čelade pri nakupu pa je najbolje, da se obrnete na prodajalca.

 

Srečno vožnjo!

 

Viri:

https://sharp.dft.gov.uk/

 

 

text 1-92

    Piškotki za analitiko
    Ti se uporabljajo za beleženje analitike obsikanosti spletne strani in nam zagotavljajo podatke na podlagi katerih lahko zagotovimo boljšo uporabniško izkušnjo.
    Piškotki za družabna omrežja
    Piškotki potrebni za vtičnike za deljenje vsebin iz strani na socialna omrežja.
    Piškotki za komunikacijo na strani
    Piškotki omogočajo pirkaz, kontaktiranje in komunikacijo preko komunikacijskega vtičnika na strani.
    Piškotki za oglaševanje
    So namenjeni targetiranemu oglaševanju glede na pretekle uporabnikove aktvinosti na drugih straneh.
    Kaj so piškotki?
    Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate z uporabo in beleženjem piškotkov.V redu Več o piškotkih